• 20-lat-genetzka
  • spermvital
  • ai24-belka
  • VikingGenetics Hoof health banner Konrad
  • VikingGenetics banner Konrad blue
  • immun
Drukuj

Zdrowotność Racic konferencja

Zdrowie racic ma znaczenie!
W ubiegłym tygodniu mieliśmy przyjemność gościć naszego partnera z Danii – firmę Viking Genetics i wraz z nią przeprowadzić szereg szkoleń dotyczących zdrowotności racic. Pierwsze szkolenia odbyły się w dniach 20-21 listopada i zorganizowane zostały na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, przy współpracy z Polskim Towarzystwem Zootechnicznym. Słuchaczami byli członkowie PTZ-tu, studenci oraz hodowcy i zootechnicy. Na spotkanie przyjechała też grupa 80 uczniów 3 techników weterynarii, z których aż 52 przyjechało z Technikum Weterynaryjnego w Łomży, na specjalne zaproszenie Fundacji Młody Hodowca.Tematem przewodnim spotkania była zdrowotność racic, o której znaczeniu opowiedział w swoim wystąpieniu Claus Langdahl z Viking Genetics. W poniedziałkowym seminarium głos zabrali również prof.  Tadeusz Stefaniak z UP we Wrocławiu, który mówił na temat wpływu zaburzeń metabolicznych na zdrowie racic oraz prof. Tomasz Strabel z UP w Poznaniu, który opowiedział o doskonaleniu zdrowotności racic w epoce selekcji genomowej. Wśród występujących głos zabrała również prezes Fundacji Młody Hodowca – Agnieszka Jończyk, która opowiedziała o działaniach fundacji i zapraszała do współpracy. Wtorkowe spotkanie odbyło się w Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym w Przybrodzie. Przybyli zootechnicy, hodowcy oraz członkowie PTZ-tu mieli okazję wysłuchać prezentacji Clausa Langdahla, ale również wykładu dr Katarzyny Rzewuskiej  z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która opowiadała o znaczeniu rejestrowania wyników korekcji jako o podstawie poprawy zdrowotności racic. Wystąpienie dr Rzewuskiej, jest najlepszym dowodem na to, że również już w Polsce cecha zdrowotności racic nabiera coraz większego znaczenia.
     Po przerwie obiadowej odbyła się najważniejsza część seminarium. Pokaz praktyczny z korekcji  oraz omówienie najczęstszych chorób racic przeprowadził Henrik Hein Jorgensen z duńskiej firmy Bovi Hoof CARE, która oferuje kompleksowy sprzęt do korekcji racic.
Na tą część wtorkowego spotkania przyjechała dodatkowo spora grupa studentów.
      W środę, 22 listopada, przenieśliśmy się ze swoim szkoleniem na południowo-wschodni kraniec Polski, gdzie, przy współpracy OSM Krasnystaw, zorganizowaliśmy wykłady i pokaz korekcji racic dla hodowców z Lubelszczyzny. Tym razem prócz wykładu Clausa Langdahla, hodowcy mieli okazję wysłuchać prezentacji specjalisty ds. genetyki i rozrodu bydła PH Konrad – Jacka Grali, który opowiedział o alternatywnych sposobach podniesienia opłacalności produkcji mleka. W drugiej, praktycznej części szkolenia, miejsce miał pokaz korekcji racic w gospodarstwie państwa Świszcz w miejscowości Stężyca Łęczyńska.
      Tematyka szkoleń spotkała się z ogromnym zainteresowaniem zarówno środowiska naukowego, jak i praktyków hodowli. W trakcie wykładów, jak i podczas pokazów, wywiązały się energiczne dyskusje o znaczeniu zdrowia, a w szczególności wpływu zdrowia nóg i racic na dobrostan zwierząt oraz efekty ekonomiczne hodowli.
     Chcąc znacząco poprawić zdrowotność racic w stadzie, warto skorzystać z opracowanego przez Viking Genetics indeksu zdrowotności racic. Indeks ten powstał w 2011 roku i opracowany został na podstawie gromadzonych od 2003 roku danych, dotyczących stanu zdrowotnego racic u krów w Danii, Szwecji i Finlandii. Indeks Zdrowotności Racic jest bardziej niezawodnym i silnym wskaźnikiem doboru w celu uzyskania krów ze zdrowymi racicami, w przeciwieństwie do indeksu budowy nóg i racic. Opisuje on genetyczną zdolność córek buhaja do odporności na poszczególne choroby racic. Będący w ofercie PH Konrad, buhaj VH Clark jest obecnie najlepszym buhajem pod względem zdrowotności racic, a indeks dotyczący tej cechy wynosi 128. Jest to buhaj wyceniony na córkach, którego wiarygodność wyceny wynosi 99%. Używając buhaja VH Clark do kryć w stadzie, można spodziewać się już w następnym pokoleniu zmniejszenia: przypadków nadżerki piętki o 25%, zakażeń skóry palców i przestrzeni międzypalcowej o 54%, występowania wrzodów podeszwy o 50%, występowania krwiaka podeszwy o 18%, przypadków podwójnej podeszwy i choroby białej linii o 21% oraz występowania brodawkowego zapalenia skóry i przerostu skóry szpary międzypalcowej o 67%.

spis-aktualnosci

pasek-informacyjny-920x110

lodz2012 lomza2011  poznan2010  poznan2 

Dane Teleadresowe

PH KONRAD

18-400 Łomża, ul. Poligonowa 28c
tel. (86) 215 11 15 wew. 27
fax. (86) 216 93 92

e-mail: genetyka@phkonrad.pl

Mapka Dojazdu

mapa