• 20-lat-genetzka
  • spermvital
  • ai24-belka
  • VikingGenetics Hoof health banner Konrad
  • VikingGenetics banner Konrad blue
  • immun
Drukuj

Przedstawiciele GENO z wizytą w Polsce

      Dwudniowa wizyta wypełniona była wieloma spotkaniami, tak by jak najwiarygodniej przedstawić gościom obraz polskiego rolnictwa. Pierwszego dnia delegacja z Norwegii spotkała się z reprezentantami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ambasadzie Królestwa Norwegii, w Warszawie. Następnie, wraz z panią Aleksandrą Buczkowską z Ambasady, goście udali się do Łomży, w której znajduje się siedziba PH Konrad. Na miejscu czekało ich zwiedzanie firmy oraz krótka prezentacja, przybliżająca zasady funkcjonowania PH Konrad, przedstawiona przez Dyrektor Działu Genetycznego – panią Annę Adamczuk.
      By obejrzeć hodowlę w praktyce, zorganizowany został wyjazd do gospodarstwa pana Marcina Strumiłowskiego do wsi Łupki (woj. warmińsko-mazurskie, gm. Pisz). Młody hodowca prowadzi dobrze prosperujące stado, liczące prawie 400 krów dojnych rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Pan Marcin jest otwarty na innowacyjne rozwiązania w hodowli bydła. Osiągnąwszy wydajność na poziomie ponad 10000 kg mleka od krowy, bardzo dobrą zdrowotność i długowieczność zwierząt, teraz zdecydował się pójść w nowym kierunku i rozpoczął krzyżowanie międzyrasowe, właśnie z rasą norweską czerwoną. Wizyta firmy Geno pozwoliła więc na podzielenie się uwagami na temat krzyżowania, a także uzyskania przez pana Marcina porad i odpowiedzi na pytania od najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.
       Pierwszy dzień zwieńczyła uroczysta kolacja, z udziałem przedstawicieli PH Konrad i hodowców, która okazała się wspaniałą okazją do dyskusji o trendach w rolnictwie i mleczarstwie europejskim oraz do wymiany doświadczeń z rynku skandynawskiego i z Polski.
      W kolejnym dniu dołączyła do nas delegacja z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka – pan Prezydent Krzysztof Banach, dyrektor ds. hodowli pani Teresa Piechowska, oraz dyrektor Regionu Parzniew PFHBiPM pan Adam Kamiński. Wspólnie odwiedziliśmy Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Piątnicy, gdzie zaprezentowano nam firmę i oprowadzono po zakładzie produkcyjnym. Pan V-ce Prezes Łukasz Kalinowski wzbudził duże zainteresowanie reprezentantów Geno mówiąc, że mleczarnia w Piątnicy przyjmuje mleko tylko od krów żywionych paszami wolnymi od modyfikacji genetycznych (GMO), a także, że produkuje mleko ekologiczne pochodzące z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych. Wywołało to dyskusję na temat ras, które najbardziej nadają się do chowu ekologicznego. Rasa HF jest zbyt wymagająca dla tego celu, w Polsce mleko ekologiczne pochodzi w przeważającej części od rodzimej rasy nizinnej czarno-białej. Norwegowie natomiast polecili swoją rodzimą rasę – norweską czerwoną, która świetnie sprawdza się w warunkach ekstensywnego chowu i charakteryzuje ją wysoka, sięgająca 8000 kg mleka wydajność.
       Po wizycie w mleczarni wspólnie udaliśmy się do mieszczącego się w Kalinowie (woj. podlaskie, gm.  Piątnica) gospodarstwa Prezydenta PFHBiPM – pana Krzysztofa Banacha. Pan Prezydent oprowadził nas po swoim obejściu, omówił strategię prowadzenia, liczącego prawie 300 krów stada mlecznego, z chęcią też odpowiadał na zadawane pytania.
       Po odwiedzeniu gospodarstwa w Kalinowie, czekał nas już tylko wspólny obiad, po którym goście z Geno wyruszyli w podróż powrotną do Norwegii. Wzajemnym podziękowaniom nie było końca, wszyscy rozstali się zadowoleni i bogatsi w zdobytą wiedzę. Mamy nadzieje, że te dwa dni wymiany doświadczeń zbliżyły do siebie polską i norweską hodowlę, co zaowocuje udaną współpracą przez kolejne lata. Dziękujemy za wizytę!

spis-aktualnosci

pasek-informacyjny-920x110

lodz2012 lomza2011  poznan2010  poznan2 

Dane Teleadresowe

PH KONRAD

18-400 Łomża, ul. Poligonowa 28c
tel. (86) 215 11 15 wew. 27
fax. (86) 216 93 92

e-mail: genetyka@phkonrad.pl

Mapka Dojazdu

mapa