• 20-lat-genetzka
  • spermvital
  • ai24-belka
  • VikingGenetics Hoof health banner Konrad
  • VikingGenetics banner Konrad blue
  • immun
Drukuj

Geno

logo-geno

                     Geno Global Ltd. jest przedstawicielem eksportowym Geno, norweskiej organizacji spółdzielczej zrzeszającej 11.000 norweskich hodowców bydła mlecznego. Geno jest organizacją zrzeszającą hodowców rasy norweskiej czerwonej (NRF), najważniejszej rasy mlecznej w Norwegii. Program hodowlany Geno ma podstawy naukowe i opiera się na ciągłych badaniach i rozwoju w obszarze hodowli bydła mlecznego i genetyki, płodności i sztucznego zapłodnienia. Geno Global posiada oddziały we Wloszech (Geno Italy) i Wielkiej Brytanii (Geno-UK). Firma współpracuje z dystrybutorami i firmami handlowymi z takich państw jak USA, Holandia, Irlandia, Niemcy, Polska i Izrael. W roku 2011 Geno Global dokonało eksportu nasienia byków rasy norweskiej czerwonej do ponad 20 krajów na całym świecie.

 

Centrum AI Geno Store Ree w Stange, 15 km na południe od Hamar

Centrum Inseminacyjne Geno Store Ree w Stange, 15 km na południe od Hamar.

Selekcja buhajów

              Cielę-buhajek rasy norweskiej czerwonej, będący kandydatem do testowania na potomstwie, pochodzi po elitarnym buhaju, oraz od matki z czołówki rankingu indeksu hodowlanego.Corocznie około 2000 cieląt-buhajków rasy czerwonej norweskiej (NRF) oferowanych jest Geno ze względu na ich imponujący indeks, oparty na danych rodowodowych. Geno kupuje około 300 spośród tych cieląt. 10-12 z nich będzie dodatnio ocenione i stanie się ojcami nowego pokolenia cieląt rasy norweskiej czerwonej.

Testowanie i centra AI

              Corocznie około 2000 cieląt-buhajków rasy czerwonej norweskiej (NRF) oferowanych jest Geno ze względu na ich imponujący indeks, oparty na danych rodowodowych. Około 400 buhajków spośród wspomnianych 2000 zostanie zakupionych przez GENO i ocenionych pod względem tempa wzrostu oraz spożycia paszy.

Stacja Testowa Geno

             Badanie byków realizowane jest w Stacji Badawczej Geno w Øyer w Gudbrandsdal. Ocena buhajków realizowana jest w Stacji Testowej Geno w Øyer w Gudbrandsdal, gdzie utrzymywane są one w kojcach, po 15-20 zwierząt. Tu ocenia się ich tempo wzrostu (w okresie 150-300 dnia życia), pokrój (w wieku 1 roku) i temperament.

Centrum Inseminacyjne Store Ree Geno

              Buhaje wybrane do testowania na potomstwie są - w wieku około 14 miesięcy - przewożone do Centrum AI Store Ree Geno, gdzie od każdego z nich produkuje się 3.000 słomek nasienia. Po zakończeniu produkcji nasienia, buhaje utrzymywane są przez około cztery lata, oczekując na wyniki testu na potomstwie. Buhaje przodujące w rankingu wyników testowania są następnie kwalifikowane jako pozytywnie ocenione.

Stacja Badawcza Geno w Øyer, 17 km na północ od Lillehammer. Zdjęcie: Brox

Stacja Oceny Buhajów w Øyer, 17 km na północ od Lillehammer.

http://www.genopolska.pl/

 

spis-aktualnosci

pasek-informacyjny-920x110

lodz2012 lomza2011  poznan2010  poznan2 

Dane Teleadresowe

PH KONRAD

18-400 Łomża, ul. Poligonowa 28c
tel. (86) 215 11 15 wew. 27
fax. (86) 216 93 92

e-mail: genetyka@phkonrad.pl

Mapka Dojazdu

mapa